דף הבית
אודותי
ההורוסקופ היומי
פורום
מאמרים
קישורים
כתבו לי
הפוך לדף הבית
הרשם לניוזלטר
שם:
דוא"ל:
דף הבית » מאמרים » לילה לילה מסתכלת הלבנה.. - על חשיבותו של הירח
לילה לילה מסתכלת הלבנה.. - על חשיבותו של הירח
נטלי מנדל כותבת על חשיבותו של הדיאלוג בין הירח לכדור הארץ.

שתף:

"לילה לילה מסתכלת הלבנה"
חשיבותו האסטרולוגית של הירח והשפעתו על כדור הארץ

 

הירח הנו אחד מגרמי השמיים המשמעותים ביותר במפה האסטרולוגית, והקרוב ביותר לכדור הארץ. השפעת הירח על כדור הארץ נבחנה במשך ההיסטוריה, מהעת העתיקה בה הוא סייע למדידת זמן וציון ארועים עד לימינו בו השפעתו נבחנת ע"י הכלים המדעיים שעומדים לרשותנו. בהיותו הקרוב ביותר אל כדור הארץ, הוא נצפה באופן גבוה יחסית לכוכבים האחרים. אחרי הכול, זהו המקום היחיד בשביל החלב שבו דרכה כף רגל אנושית.

אז מה עוד אנחנו יודעים על הלווין הידידותי שלנו? אלו מחקרים סטטיסטיים ועובדות מדעיות תומכות בתפקידו של הירח במכלול המפה האסטרולוגית? קרבתו של הירח מאפשרת לנו לבחון את ההשפעות שלו, והתגליות לגביו מהוות פתח לגילויים על כוכבים אחרים ולביסוס התפיסה שלכוכבים בשמיים יש אכן השפעה על כדור הארץ ועלינו עצמינו.

מחזור הירח החודשי

החלק המואר של הירח הולך ומתמלא מימין לשמאל מהירח החדש עד לירח המלא. אסטרולוגית, הירח החדש מציין את תחילתו של מחזור התפתחותי חודשי (התחום והאופי של שלב זה נקבעים עפ"י המזל והבית בו יימצא הירח החדש במפת הלידה שלנו). בתקופת הירח המתמלא הגוף שלנו אוגר את הכוחות שדרושים לו לצעד זה, עד לירח המלא בו הגוף מגיע לשיא יכולת ההכלה שלו.

התקופה בין ירח מלא וירח חדש, היא תקופת הירח המתמעט: חלקו המואר של הירח מצטמצם משמאל לימין. אנחנו משתמשים בכוחות שלנו ליישום התהליך.


מחזור הירח כפי שהוא נראה מכדור הארץ

כפי שניתן לראות, למחזור הירח 4 שלבים שמצוינים ע"י המיקומים הבאים:

ירח חדש - השמש והירח נמצאים באותה מעלה בשמיים, זוית של צמידות (אפס מעלות) בין השמש והירח. ביום זה הירח מוצל ואינו נראה בשמיים.

רבע ראשון - כשבוע לאחר הירח החדש, הירח נמצא בזוית של 90 מעלות מהשמש כאשר חציו הימני מואר.

ירח מלא - שבועיים לאחר הירח החדש, הירח מואר במלואו בשמיים ונמצא 180 מעלות מהשמש.

רבע שלישי - כשבוע לאחר הירח המלא, הירח שוב בזוית של 90 מעלות מהשמש, כאשר הפעם חציו השמאלי מואר.

זוויות של 0, 90 ו-180 מעלות בין כוכבים נחשבות אסטרולוגית כזוויות ארוע, בהם קיים ביטוי חיצוני למפגש האנרגטי בין שני כוכבים. בממצאים שמובאים להלן נוכל לראות שזויות אלה בין הירח לבין השמש מתבטאות בארועים בתחומים שונים לאורך ורוחב כדור הארץ.

הירח וכדור הארץ

ירח ומים

הקשר בין מחזור הירח לבין הגאות והשפל נחקר רבות וניתן לומר שכיום הוא מבוסס מדעית. אם לדייק, תנועת המים אינה מושפעת ישירות מכוח המשיכה של הירח, אלא היא מגיבה אליו ע"י דפוס תהודה גלי. הגאות על כדור הארץ הנה תוצאה של סיבוב הירח סביב כדור הארץ, והסיבוב של כדור הארץ עצמו סביב השמש. שלבי הגאות המשמעותיים ביותר מתרחשים בירח חדש וירח מלא, כאשר הירח, כדור הארץ והשמש נמצאים בקו ישר וכוחות המשיכה שלהם חזקים במיוחד. ברבע ירח (כאשר ניתן לראות חצי ירח מואר), השינוי בגאות מינימלי, מאחר והירח נמצא בזוית של 90 מעלות מהשמש, כך שכוחות המשיכה של שניהם מנוגדים אחד לשני.

מאחר וגופנו מכיל כ-90% מים, בהחלט ניתן להניח הגיונית שהירח המתרוקן והמתמלא משפיע גם על בני האדם.

ירח ומזג האויר

מחקרים שנערכו תומכים בתפיסה המסורתית שהשפעתו של הירח על כדור הארץ אינה מסתכמת רק במאגרי המים של כדור הארץ, אלא משפיעה גם על מחזור יערות הגשם והתרחשויות של סופות הוריקן טרופיות. מתצפיות שנערכו בין השנים 1900-1949 ב-1,544 תחנות מזג אויר בצפון אמריקה עולה כי גשם כבד יורד בתדירות גבוהה מיד לאחר ירח חדש וירח מלא.

הירח, צמחים ובעלי חיים

באחד מהמחקרים האחרונים שנערכו, קבוצת צדפות נלקחה מסביבת הגידול הטבעית שלה ונאטמה במיכלים במרחק של כ-1,500 ק"מ מהים. בהתחלה, הצדפות המשיכו להיפתח ולהיסגר בהתאם למחזוריות הישנה שלהם, אך לאחר מספר שבועות ההתנהגות שלהם התאימה את עצמה למחזור הירח במקום ההימצאות החדש שלהם, ובכך ניתן היה לראות שהצדפות מגיבות למעשה למיקומו של הירח ולא רק לתנועת הגלים.

מחקרים נוספים על בעלי חיים הניבו את התוצאות הבאות:

  • ביולוגים ימיים מאוסטרליה מדווחים שאלמוגים מזדווגים בירח מלא.
  • בעלי חיים אוכלי עשב מבייצים בתקופת ירח מלא. מומחה לחיי הצבאים טוען ששיאי עונת היחום של הצבאים מתרחשים בשני ירחים מלאים (אחד מהם הוא הירח המלא באריה שחל בקיץ).
  • ציפורים נודדות נוטות לעקוב אחר מחזור הירח כדי לקבוע את מועד ומסלול ההגירה שלהן. זואולוגים באלסקה העלו שדובים, ראמים ודגי הסלמון נעים גם הם בתקופות של ירח מלא.

הירח וחקלאות

ההשפעה של הירח על מי כדור הארץ מתבטאת גם במחזורי הצמחיה. מחזור הירח הכתיב את שלבי החקלאות במשך מאות שנים. רבע ראשון נחשב כזמן אידאלי לשתילה וזריעה. כאשר מזג האויר יבש במיוחד, מומלץ לשתול בירח מלא, כאשר הלחות גבוהה במיוחד. הירח מלא מומלץ גם לקצירה ואיסוף של צמחים אשר מורכבים מנוזלים (ענבים, עגבניות, תותים וכו"). תקופת הירח המתמעט מומלצת לניכוש עשבים שוטים, איסוף וקציר של צמחיה שורשית, וייבוש עשבי תיבול, פרחים ופירות.

הירח וחגים ומועדים

למרות הסיכוי הגדול לגשם, רוב החגיגות בתקופה העתיקה תוזמנו עם הירח המלא, גם בגלל המשמעות הסימלית של הפוריות של יום זה, וגם בגלל סיבות פרקטיות: זהו הלילה המואר ביותר במשך החודש. חגים ומועדים מסורתיים רבים נחגגים בהתאמה עם מחזור הירח. לוח השנה היהודי מתבסס כולו על מחזור הירח. ראש חודש עברי חל תמיד בירח חדש. רוב חגי ישראל נחגגים בט"ו בחודש, יום הירח המלא: פורים, פסח, ט"ו בשבט, סוכות. בנוסף, ראש השנה הסיני נחגג בירח החדש השני שלאחר היום הארוך בשנה (21/12) ואילו חג הפסחא הנוצרי נחגג ביום ראשון שאחרי הירח המלא של יום השוויון באביב (21/3).

הירח ואנחנו

הגוף הפיזי

מחקרים מראים שהירח המלא מעצים את המטען החשמלי בתאים חיים. מד מתח חשמלי שהוצמד לעץ הראה כוח חשמלי קלוש. בירח מלא, כוח זה הועצם בצורה משמעותית. מאחר וגופנו מורכב גם הוא מתאים, סביר ביותר להניח שלירח השפעה דומה גם על הגוף שלנו.

מחזור הדם

תצפיות שנערכו העלו בבירור שדימום מתגבר בתקופת הירח המלא, מה שמחזק אמונה עתיקה שאסור להקיז דם בתקופה זו. מכאן גם מומלץ לערוך ניתוחים בתקופות של ירח מתמעט, כאשר תהליך קרישת הדם מזורז. קבוצת מחקר באוניסרסיטת לידס שבאנגליה מצאה כי קיים גידול משמעותי בפניות לרופאים מיד לאחר הירח המלא. מחקר נוסף הראה עליה של 10% בחולים בחדרי המיון בבתי החולים. 80% מהאחיות ו-64% מהרופאים מאמינים שהירח משפיע על המצב הבריאותי של החולים.

המחזור הנשי

באסטרולוגיה הירח מציין את החלק הנשי שלנו. משך המחזור הנשי הנו לרוב כ-28 ימים, כמו מחזור הירח. מחקר בשווויץ אשר עקב אחר 11,807 מחזורים נשיים גילה כי תחילת הדימום מתרחשת לרוב במשך תקופת ירח מתמלא, כאשר השיא הוא בערב שלפני ירח חדש.

לידה

מחקר של יותר מחצי מליון לידות בין השנים 1948-1957 הראה מספר לידות מקסימלי מיד לאחר ירח מלא ומספר מינימלי מובהק בתקופת ירח חדש.

הגוף הרגשי - הצד האפל של הירח?

מים מסמלים רגש. מבחינה אסטרולוגית, הירח הוא הסמן העיקרי של חיי הרגש שלנו: כיצד אנחנו חשים ומפנימים את החוויות שלנו בחיים. הירח שמשפיע על מי כדור הארץ, משפיע על החלק הרגשי שלנו. מחקרים שנערכו לאחרונה על הביוריתם האנושי מראים שהמחזור הרגשי נמשך כ-28 ימים, בתאימות למחזור החודשי של הירח.

הקשר בין הירח למצב הנפשי שלנו בוסס במשך ההיסטוריה. המילה " lunatic " (משוגע) מקורה בשם הלטיני של הירח - Luna . ב-1824, נחקק חוק באנגליה שקבע שמותר לאנשים בעלי מחלות נפש "להשתגע" בירח מלא... מחקרים עדכניים יותר מראים עליה דרמטית של אישפוזים בבתי חולים פסיכיאטריים בניו יורק בימי ירח מלא.

הירח המלא מבחינה אסטרולוגית הוא היום בו גופנו מכיל את מקסימום האנרגיה שלו. השאלה היא כיצד אנחנו בוחרים להשתמש באנרגיה זו, אם בכלל. כאשר המערך הרגשי שלנו פגיע או שהאנרגיה של הירח המלא לא באה לידי שימוש, הדבר עלול להוביל להתרחשויות פחות נעימות כפי שמוכיחים המחקרים הבאים:

•  מחקר שנערך בארה"ב בשנת 2000, הראה כי מקרי רצח ובמיוחד רצח ללא מניע (שמקורם אימפולסיבי) מתרחשים בימים הסמוכים לירח מלא. ארנולד ליבר, פסיכולוג שבחן מקרי רצח שהתרחשו במיאמי וקליבלנד בארה"ב בין השנים 1956-1970 נדהם לראות עליה במקרי הרצח סמוך לירח חדש וירח מלא. הוא הסיק כי "ככל שכוח המשיכה של הירח מתגבר, כך מקרי הרצח מתרחשים בתכיפות גבוהה יותר".

•  מחקרים מתועדים נוספים מראים כי שיעור ההתאבדויות עולה בירח מלא ושבאופן כללי ימי ירח חדש, ירח מלא, ורבעי ירח הם ימים בהם שיעור התאונות ומעשי האלימות עולה.

הנתונים הסטטיסטיים מובאים מתוך מאמרה המצוין של Deborah Houlding - The Moon in Folklore & Science . 

נטלי מנדל (C)


2005-2007 © כל הזכויות שמורות ל"אסטרולוגיה הוליסטית"

דף הבית
|
אודותי
|
ההורוסקופ היומי
|
פורום
|
תחזית שבועית
|
מאמרים
|
קישורים
|
כתבו לי
© כל הזכויות שמורות ליאיר טריבלסקי 2008

עיצוב ובניית אתרים
עיצוב ובניית אתרים