דף הבית
אודותי
ההורוסקופ היומי
פורום
מאמרים
קישורים
כתבו לי
הפוך לדף הבית
הרשם לניוזלטר
שם:
דוא"ל:
דף הבית » מאמרים » תכלית האסטרולוגיה ויישומיה
תכלית האסטרולוגיה ויישומיה
האם אסטרולוגיה היא כלי אבחוני? יעוצי? ואולי פילוסופי? במאמר הזה מנסה מוניוס קליין להבין לעומק את תפקידה של האסטרולוגיה בזמננו המודרני, ובודק גישות שונות של מיסטיקנים ואסטרולוגים. בעברית.

שתף:

תכלית האסטרולוגיה ויישומיה
The purpose of Astrology and it daily implementation

מאת:
מוניוס י. חושן - קליין
אוגוסט 2007

מבוא

מטרת מאמר זה הוא להסביר מה היא תכלית האסטרולוגיה,ומה הן יישומיה,
אנו עושים את ההבחנה ההגדרתית בין אסטרונומיה לבין אסטרולוגיה, האסטרולוגיה היא תורת הכוכבים , אסטרו – כוכב ולוגוס - תורה,ואסטרונומיה היא אסטרו- כוכב, נומוס-הענקת שמות, לאמור היא מדע החוקר את התנועה המבנה והתהוות גרמי השמיים.

אסטרולוגיה היא המדע העתיק ביותר, עתיקה אף מכל הדתות המונוטאיסטיות, שורשי האסטרולוגיה החלו משחר ההיסטוריה בעולם העתיק במספוטמיה, ( אכד, בבל, אשור) שהיא עיראק של ימינו.

אנו יכולים לראות את תהליך השתרשות האסטרולוגיה במרבית התרבויות בעולם, סין, הודו,מסופוטמיה,פרס, מצריים,יוון ההלניסטית, העולם הערבי,והעולם המערבי,לאמור התרבות הנוצרית,וכמובן התרבות היהודית.
כבר מקדמא דנא התבססו האסטרולוגים הקדמונים על תצפיות, ועשו עיבוד סטיסטי של תצפיות על פי מיטב הבנתם , סטיבן פורסט, כותב בספרו ראה (1)
" האסטרולוגיה היא שורש- הבסיס לאינטלקטואליזם האנושי, מסורת זו הובילה לתחילת כינון מדעי האסטרונומיה ,פיזיקה והפסיכולוגיה"
(1) STEVEN FORREST “The Changing Sky” A bantam Book 1986 ppXVII

האסטרולוגיה נתפסה תמיד כ"ילד החורג" של המדעים ,ברם האסטרולוגיה ראויה לתואר מדע לכל הפחות כפי שמדעי החברה ומדעי הרוח ראויים לכך , הואיל ולאסטרולוגיה יש פרדיגמה (לנושא זה ראוי לקדיש מאמר בנפרד),והואיל והמתודולוגיה האסטרולוגית היא סטיסטית כמותית ,לאמור, לאחר העמדת התאוריה יש לאשש או לדחותה, ותהליך זה נעשה באמצעות תצפיות במושגים של קורלאציות,וכפי שכל התיאוריות חברתית בתחומי הסוציולוגיה והפסיכולוגיה ושאר מדעי החברה, מתמודדות עם המושג הקורלאציה בבואן להסביר את תקפות התאוריה, כך גם האסטרולוגיה.

לאסטרולוגיה יש קשרי גומלין עם האסטרונומיה,היא שואלת מהאסטרונומיה את כל הידע אודות מערכות הכוכבים ואת אופן מעגל תנועתם, ברם האסטרולוגיה "רואה" לכאורה את כדור הארץ כמרכז ,ואת שאר הפלנטות סובבות ומקיפות את כדור הארץ והדגש הוא על המילה לכאורה , למעשה לא קיים ולו אסטרולוג אחד אשר אינו מסכים עם ההנחות היסוד התאורטיות של האסטרונומיה,לפיכך אין לאסטרולוגיה כל "וויכוח" עם האסטרונומיה, נהפוך הוא האסטרולוגיה נעזרת בידע האסטרונומי.ובכן מה עושים עם הדסיפלינה?.

א. אסטרולוגיה - מטרות
.

בקרב קהילת האסטרולוגים, ובתחום הנרחב הנקרא אסטרולוגיה אינה קיימת הסכמה לגבי הגישות, ואף קיימת דיכוטומיה לגבי מטרת האסטרולוגיה. בקהילייה זו קיימות קבוצות שונות הדוגלות כל אחת בגישה שונה, כל קבוצת אסטרולוגים מפנימה ומיישמת גישה בהתאם לתפיסת עולמה הערכית, פילוסופית, והתרבותית .

הראב"ע – רבי אברהם בן עזרא, נשאל פעם אודות תפקיד האסטרולוגיה על כן הוא ענה כי תפקיד האסטרולוג לעזור לאיש עיוור לחצות דרך בלי פגע, בא בשעה שעדר שוורים דוהר לאורך הדרך בחמת זעם .

האסטרולוג סטפן ארויו (.M.A עבודה סוציאלית,) אומר כך, ראה ( 2)
"ללא הגדרת תכלית, אינה קיימת מטרה". התכלית מאפשרת כינון דרך .וכפי שקיימת הפילוסופיה של המדעים, הפילוסופיה של ההיסטוריה והפילוסופיה של הדת ,כך קיימת הפילוסופיה של האסטרולוגיה , האסכולה הפילוסופית אמורה להעניק לאסטרולוג את המקורות ואת האתיקה והדרך הבנת התכלית של הדסיפלינה.
70 CRCS Publication Pp "The Practice and profession of Astrology”2 )STEPHEN ARROYO )

אם כן מהי המטרה ?

האסטרולוג- והפילוסוף המנוח דאן רודהייר Dane Rudhyar (1895-1985) הגדיר את מטרת האסטרולוגיה כ"הדרכה אישית " ראה (3)
"תפקיד האסטרולוג הוא הנחיה והדרכה אישית לאינדיבידואל, על מנת למצות את הפוטנציאל הגלום במפת הלידה "
דאן רודהייר מוסיף להסביר את תפיסתו אודות תכלית ותפקיד האסטרולוגיה בספרו
(שם 4) רודהייר מציין כי מטרת האסטרולוגיה היא לסייע לבעל המפה, ,להלן הדברים בשם אומרם
“The task of astrology is to assist the client towards a greater degree of integration, health and sanity”

(3) Dane Rudhyar An attempt at Formulating Minimal Requirements for the practice of Astrology
(4) Dane Rudhyar, “The Practice of Astrology” Baltimore, Maryland: Penguin Books Inc, 1971, p. 14.

ד"ר יואב בן-דב, (היסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות,ופיזיקה, וחינוך) כותב בחוות דעת שהוגשה לבית משפט כעד מומחה במשפט לשון הרע של האסטרולוג אליצור קדושי נגד טומי לפיד ראה (5)
"אסטרולוגיה היא פרקטיקה של ייעוץ והכוונה, המבוססת על קשרים סמליים בין תנועותיהם של כוכבי הלכת לבין מאורעות ותהליכים המתרחשים בחיי האדם"
(5)
http://www.bendov.info/heb/var/astrolog/affidav.htm.

דויד כוחרן David Cochrane עומד מאחורי פרוייקט קפלר ופגאסוס בחברת
Cosmic Patterns Software ,דויד הוא אסטרולוג מקצועי והמתכנת הראשי של הפרוייקט, בעל תואר בתכנות מחשבים.
באחד ממאמריו מסביר דויד את תכלית האסטרולוגיה וכך הוא מסביר ראה (6)
"האסטרולוגיה מאפשרת לראות את תבנית חייו של האדם,היא מאפשרת לנו לראות ולהבין את המניעים והדחפים של האדם, בהבנתנו זו אנו יכולים לסייע לפרט להשיג את רצונו למרות הבעיות העומדות בדרכו" .
(6)David Cochrane “Astrology Science or Superstition” In
http://www.astrosoftware.com/astrolog.htm

ברנרד רוזנבלום D.M פסיכיאטר אמריקני העוסק באסטרולוגיה ככלי עזר בעבודתו הפסיכיאטרית כותב בספרו,ראה (7) כי הוא רואה את תכלית האסטרולוגיה מחולקת לשלושה תת קטגוריות ,התחום האחד הוא האסטרולוגיה המחנכת, התחום השני הוא תהליך הייעוץ האסטרולוגי, והתחום השלישי מכונה אסטרו –תרפיה.

כתנאי מוקדם רואה ברנרד רוזנבלום את מאפייני אופיו של האסטרולוג (שם עמוד40) ,האסטרולוג מקרין ממאפייני אישיותו וממצב רוחו על הלקוח ועל אופי המפגש,לפיכך האסטרולוג חייב להיות בעל אשיות בוגרת ובשלה ,אדם המכיר את עצמו היטב על חולשותיו ויתרונותיו,עליו להיות מסוגל להתמודד עם מצבי לחץ ,עליו לדעת לטפל בכל מיגון תגובות הלקוח,לרבות תגובות עוינות,יתרה מזו אסור לאסטרולוג לנצל את הסיטואציה ולנסות מלהשפיע על הלקוח מתוך מערכת הנורמות הערכים ותפיסת העולם בהם דוגל האסטרולוג.

תחום האסטרולוגיה המחנכת (שם עמוד 34) על פי רוזנבלום עוסק בקריאה ופענוח מפות אסטרולוגיות ,לידה ,הורוסקופ, קידומים, ומעברים.זוהי פגישה חד פעימת ,מידת האמון שנותן הלקוח באסטרולוג היא מסויגת, והאסטרולוג עומד במבחן האמינות, זהו מונולוג כאשר האסטרולוג הוא המדבר.
רוזנבלום טוען כי תהליך זה עשוי להיות מנוצל למשחקי עוצמה ,והקרנת האגו של האסטרולוג על הפגישה ועל הלקוח, דבר העשוי להשפיע על שיקול דעתו של הלקוח ועל תהליך הבחירה החופשית.יחד עם זה האסטרולוגיה המחנכת מאפשרת ללקוח לקבל מידה רבה של אינפורמציה אודות עצמו, הכרה עצמית,מיבנה אישיותו, לעזור לו להכיר ולגבש את תודעתו,ולעזור לאלה הזקוקים לכך לקבל את עצמם.
תחום הייעוץ אסטרולוגי (שם עמוד 38) כאן מדובר בדיאלוג ,ובהעברת כמות גדולה של אינפורמציה ללקוח,הלקוח מתמקד בתחומים ובנושאים אשר הוא מבקש.המאפיין הייחודי לתחום או לשלב זה הוא התהליך, זה הוא תהליך מתמשך, רב פעמי החוזר על עצמו לפחות פעמיים בשנה, התהליך מאפשר לאסטרולוג וללקוח להעמיק ולהתמקד בתחומים הרצויים ללקוח,לאמור קיימת אינטראקציה מעמיקה,תהליך זה אף מאופיין ברמת אמון וסימפתיה בין הלקוח לבין האסטרולוג.
תחום האסטרו-תרפיה מאופיינת כתהליך ממושך לשינוי הפרט באמצעות פסיכולוגית המעמקים(שם עמוד 42),האסטרולוג חייב להיות בעל כישורים והשכלה בתחום פסיכואנליזה, פסיכו-דינמיקה, ופסיכותרפיה ,זהו תהליך ארוך ומחייב,מפת הלידה של הלקוח משמשת כלי אנליטי להבנת מבנה אישיות הלקוח, ואף להבנת צרכיו הדורשים שינוי ותמורה.
) (7) BERNARD ROSENBLUM M.D.“ The Astrologer’s Guide to Counseling” CRCS Publication 1983 PP 33

אנני הייס ואדם בנקס קובעים במאמרם שתי עקרונות בסיסים האחד בהיבט שלילי והשני בהיבט חיובי. בהיבט שלילי אומרים הייס ובנקס מה היא איננה מטרת האסטרולוגיה ראה(8) "האסטרולוגיה אינה הגדת עתידות" ובכן עם כך מה היא כן מטרת האסטרולוגיה או מה הוא תפקידה ?,בהיבט החיובי,"אסטרולוגיה תפקידה לעזור לך לנהל את חייך" האסטרולוגיה לדבריהם היא ההכרה כי לאדם ניתן את הבחירה החופשית." אנו יודעים כי איננו נשלטים על ידי הפלנטות , ברם הפלנטות יוצרות פוטנציאל (בתרגומי. מ.)והזדמנויות שונות, הפלנטות תפקידם לעזור לנו "
ועל כך כבר נאמר כי הכוכבים אינם מאלצים אלא מאיצים
(8) Annie Heese and Adam Banks
http://www.cafeastrology.com/articles/whatastrologycandoforyou.html

הקונספט הנ"ל של הייס ובנקס נתמך על ידי סטיבן פורסט Steven Forrest ראה
(9)(שם עמוד XVI)
" תפקידה של האסטרולוגיה אינה בתחזית של אירועים ,אלא לעזור לבריות לקבל את מיטב ההחלטות, להבהיר לזולת את אופי הפוזיציה הפסיכולוגית בה הוא מצוי בזמן נתון",זאת ועוד " אסטרולוגיה הינה אומנות Craft ( להבדיל מאמנות )ככל אומנות אחרת,ואין ביסודה כל מרכיב מיסטי" .
(9) STEVEN FORREST “The Changing Sky” A bantam Book 1986 ppXVI

ב. אסטרולוגיה תחומים יישומים

קיימות גישות ואסכולות שונות אשר התפתחו במרוצת שנות ההיסטוריה ועד לעת החדשה,לכל גישה יש את חוג המייסדים, המעריצים הממשיכים, ואת המבקרים.
גישות נעשו פופולריות יותר ופחות במרוצת השנים,בעיקר עקב התפתחות המחקר והתודעה אשר מיקדה את חולשות הגישות הראשוניות, על אף כי בעת האחרונה נעשה להן עדנה והתעוררות מחודשת.

הגישה מסורתית המסורתית, היא הגישה אשר עוצבה במשך מאות שנים משחר ימי האסטרולוגיה,עם התפתחות המדעים והמחקר דחתה הגישה הפסיכולוגית את הגישה המסורתית ממעמדה, הגישה הפסיכולוגית קיבלה חיזוק מחוקרים הפעילים בתחום הפסיכולוגיה ,כמדומני החל הפסיכולוג הנודע קרל יונג מהלך זה .אנשי מקצוע רבים בתחום הפסיכולוגיה והפסיכיאטרייה עושים שימוש אנליטי אבחוני עם הכלי המכונה אסטרולוגיה, בנוסף לכלים העומדים לרשותם בדסיפלינה שלהם.

בראשונה ( ואולי לא) מתמקדת האסטרולוגיה במפת הלידה NATAL CHART, זו היא אינטרפטציה של "צילום" קונסטלציה הכוכבים בזמן ובמקום הלידה.
ע"י פענוח המפה ע"פ מספר קריטריונים ונוסחאות מתקבל דיוקן עצמי המתאר את הפוטנציאל הגלום בבעל המפה בתחומים השונים התכונות והמאפיינים של בעל המפה ,הפרופיל מצביע על יכולותיו של בעל המפה על חולשותיו,על פחדיו הפנימיים ועל ה"מסכה" אשר הוא מפגין כלפי החברה, מפת הלידה היא השער למודעות עצמית, כל מה הרצית לדעת ולא העזת לשאול אודות עצמך.

תחום נוסף הוא תחום ה יעוד& CAREER VOCATION רבים וטובים תהו ועדיין תוהים "מה עלי להיות כאשר אהיה גדול" ולעיתים זה קורה אף אצל מבוגרים אשר אינם מרוצים מתחום לימודיהם או עיסוקם,וכל העת מציקה להם השאלה לאיזה תחום לעשות הסבה,במרבית המקרים זה קורה כאשר הבחירה הראשונית הייתה על בסיס "מה יביא לי את מרבית ההכנסה", ועל כן אנו רואים עורכי דין פונים לתחום הרפואה המשלימה ,רופאים פונים לתחום קידום מכירות (מוצרים רפואיים),ומהנדסים פונים לתחום האירוח.
בחירת תחום לימודים ,או בחירת תחום עיסוק מקצועי, מבוסס על מאפייני מפת הלידה של בעל המפה, הייעוץ בא לכוון את האדם לייעודו בחיים ,לתחומי הפעילות המתאימים לו,אשר יתנו לו סיפוק, והרגשת הגשמה עצמית.

תזמון ארועים EVENT TIMING הנו נושא נוסף אשר אפשר להיעזר בעזרת האסטרולוגיה ובמה דברים אמורים.לכל אדם יש את מפת הלידה שלו וכל מאורע יש את רגע הוויתו, לשתי מפות אלו יש את נקודת החיתוך והחיבור.ועל כן לכל אירוע כגון נישואין ,קניית נכס ,ביצוע עסקה יש את המועד המתאים לה ובהיפוך את המועד שאינו מתאים לה, ועל כן האסטרולוגיה בעזרת המפה האסטרולוגית,אנו מייעצים מהו הפוטנציאל למימוש המהלך במועד הנבחר.

תחום נוסף המבוסס על מפת הלידה הוא תחום ההתאמה RELATIONSHIP , כאן ניתן יעוץ בכל הקשור להתאמה בין שני אנשים , בין בני זוג רומנטיים, או זוג אנשים אשר מבקשים להיכנס לשותפות עסקית,או בקוניוקטורה של אתה והבוס שלך, או הכפוף לך .
ניתוח מפותיהם של הנוגעים בדבר מצביע על חולשותיהם ועל יתרונותיהם, האם הם מתאימים, לאמור זהים בתכונותיהם,למשל שני אנשים בעלי תכונות מנהיגות ותחרות בולטים או שמע משלימים האחד את השני כמו היינג והייאנג, האם האחד פסיבי והשני אקטיבי,הניתוח מצביע על נקודות החיכוך הפוטנציאליות ועל נקודות ההסכמה.
באשר לזוגיות רומנטית,ניתוח המפה מצביע על מרכיבי האטרקטיביות,מדוע נמשכים שניים האחד אל השני,וכיצד עובדת מערכת היחסים שלהם,באיזה נושאים יהיה להם הבנה ובאיזה נושאים מריבה יגידו.

בסיס מפת הלידה מאפשר לעושת ניתוח התאמה בכל הקשור למעברי מגורים RELOCATION,קיימת קורלאציה בכל הקשור לפלנטות של מפת הלידה לבין קונסטלצית הפלנטות בכל מקום על פני כדור הארץ,קיימות מספר טכניקות מתקדמות אשר מנתחות את הקורלאציות בין בעל המפה לבין המקום הנבחר ,ובכך ניתן לייעץ האם המקום הנבחר יענה על משאלות האדם אשר אליו הוא מעתיק את מגוריו ,ניתן לתת מענה בתחום ההצלחה בקריירה, פרנסה, יחסים הבינאישיים, ועוד.

אם כן האסטרולוגיה המודרנית אינה ממוקמת בתחום המיסטיקה אלא בתחום המתודולוגיה , היא כלי ייעוץ לפתרון בעיות או כלי המצביע על פוטנציאל הניתן למימוש ברגע נתון ובתחום נתון, תכליתה ייעוץ במקום תחזית, עזרה סיוע והדרכה, הבהרת עמדות ומצבים על מנת לשפר את היכולת של קבלת ההחלטות,
מטרתה אינה חיזוי והגדת עתידות, מן הראוי לציין כי עיקרון הבחירה החופשית אמור להיות נר לרגלי כל אסטרולוג בן זמננו ,הכל צפוי והרשות ניתנה.

מוניוס י. חושן קליין
Monius I.Khoschen -Klein

דף הבית
|
אודותי
|
ההורוסקופ היומי
|
פורום
|
תחזית שבועית
|
מאמרים
|
קישורים
|
כתבו לי
© כל הזכויות שמורות ליאיר טריבלסקי 2008

עיצוב ובניית אתרים
עיצוב ובניית אתרים